Madeira

 

Sügisese matkamise sihtkohta otsides jäi Madeira kohe silma, Marita Tambelti Minu Madeira raamat lisas veendumust. Kohalejõudmise mugavuse pärast sai valitud otselend Aurinko kaasabil ja ööbimiseks Lido piirkond Funchalis – et oleks kerge rendiautot saada, parkida, ja söögikohad ka käepärast. Väike eeltöö sai tehtud Sunflowerbooks Walking in Madeira raamatu kaasabil. Eelistame avaraid vaateid ja seetõttu jäid silma mägisemad marsruudid ja idaosa kaljuline poolsaar. Aga ka Madeira levadad kõlasid huvipakkuvalt.

Pico Ruivo on saare kõrgeim tipp ja põnevat kulgemist lubatakse Pico Arieirolt Pico Ruivoni kulgemisel. Kuna eelistame ise rendiautoga matkaalgusteni jõudmist, siis peavad matkad olema pigem edasi-tagasi või ringikujulised. Arieirost algamist ei pidanud endale ka jõukohaseks ja seetõttu valisime Ruivoni kulgemiseks teise võimaliku tee, Achada do Teixeirast lähtuva. Ilus, avar retk, Ruivo tipus kohtusime rõõmsa beebidega kohalejõudnud matkaseltskonnaga… Kui kõige võimsamat looduselamust nimetada, siis kindlasti matk mööda Ponta de São Lourenço poolsaart paljastel vulkaanilise päritoluga kaljudel. Taimestik ei taha tuulistel kaljudel kasvama hakata ja geoloogiahuvilistele matkajatele jääb palju näha ja tõlgendada.

Populaarsematele radadele soovitatakse varem minna. Üldjuhul olime enne kella kümmet rajal ja see oli oktoobri alguses täiesti piisav. Levadade (veejuhtmete) ääres kulgevad matkad on tõesti sellised, kus rajal ruumi napib. 25 allika matk on tehtud kohati ühesuunaliseks, et akvedukti serval käimine ohutum oleks. Kui tunnelid teele jäävad, siis sealgi on raske vastutulijast mööda saada. Paraku jäi päikepaistet levadamatkadel väheks ja edaspidi tulid sihtkohtadena valituks kõrgemad muhud – Pico Grande, Pico Ruivo do Paul ja põnevate paljanditega mereääred – Porto Moniz jt.

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s